piątek, 12 lipca 2013

Biografie Sławnych Ludzi - seria PIW

Któż nie zna towarzyszącej nam od lat słynnej serii Państwowego Instytutu Wydawniczego "Biografie Sławnych Ludzi"? 
Wizerunki znanych postaci historycznych, wśród których mamy władców, pisarzy, kompozytorów, polityków, awanturników i szarlatanów... Zawsze jednak są to osoby, które wywarły wpływ na swoją epokę, zapisały się w historii nie zawsze może chwalebnie, ale na pewno znacząco.Ostatnio przeniosłam się dzięki biografii "Napoleon III" do Paryża II połowy XIX stulecia - przebudowywanego przez Haussmanna.
Epoka krynolin, luksusu, otępienia społeczeństwa szybką możliwością wzbogacenia podczas najróżniejszych spekulacji. Epoka transformacji, nadziei i zwątpień.
Rodzenie się kapitalizmu.
Jeszcze jedna historia o tym, że upadek z wysoka najbardziej boli.

Spośród prezentowanych tu biografii szczególne wrażenie zrobiły na mnie:

"Ludwik II Bawarski" - dzięki niej dowiedziałam dlaczego bawarskie zamki Ludwika wyglądają właśnie w ten sposób. W związku z czym miałam nieco inne spojrzenie na pewne sprawy i nie musiałam tak dokładnie słuchać przewodnika w drodze do Neuschwanstein.
"Cesarzowa Elżbieta" - czar słodkiej Sissi o wyglądzie Romy Schneider prysł po przeczytaniu tej książki. Choć sympatia wciąż pozostała.

14 komentarzy:

 1. To najlepsza moim skromnym zdaniem seria biografii na polskim rynku. Zazdroszczę jak nie wiem co Ludwika Bawarskiego, choruje na tę pozycję. O Sisi mam po polsku i niemiecku. Kocham Wiedeń i wszystko co z nim związane, taki mały fioł:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłość do Wiednia zauważyłam:)
   Biografia Ludwika Bawarskiego - znakomita!

   Usuń
 2. "Ludwik II Bawarski" to w tej chwili biały kruk. Poszukiwałam tej książki przez kilka lat i na szczęście niedawno zdobyłam.
  "Cesarzowa Elżbieta" to jedna z lepszych biografii, jakie czytałam. Podobnie jak Ty inaczej postrzegam teraz Sissi, ale sympatia pozostała. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka o Elżbiecie całkowicie zmieniła mój pogląd na cesarzową. Nie mogłam zrozumieć jak można być aż taką egoistką? Przy całej sympatii do niej moja irytacja w trakcie lektury biografii była naprawdę ogromna.

   Usuń
  2. Większość osób widzi Sisi przez pryzmat filmu z Romy Schneider i póżniej, jeżeli przeczytają książkę wielkie rozczarowanie, że Elżbieta nie była taka słodka, dobra...Ze mną tak było.

   Usuń
 3. Ja mam z tej serii: Richelieu, Henryk VIII, Karol I, Wilhelm Zdobywca, Jan Sobieski, Józef II. Zawsze sobie obiecuję, że będę kompletować, a tu masz...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam to... Kompletowanie idzie opornie, zresztą od jakiegoś czasu pojawiają się w tej serii tytuły, które nie bardzo mnie interesują. Czekam np. na cesarzową Eugenię, nie wiem, czy PWN ma coś takiego w planach. Z chęcią bym przeczytała.

   Usuń
 4. "Podczytuję" tę serię od lat, a rozpoczęłam od lektury biografii Bony Sforza :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam, ale nie mam swojej własnej. Reszta serii w bibliotece! :)

   Usuń
 5. Seria ta od lat cieszy się wielkim uznaniem.
  Mam kilka pozycji,m.in.o Bonie,Sobieskim,Beethovenie,Chopinie czy Sissi.
  Marzy mi się ta o Ludwiku zw.Szalonym-niesłusznie zresztą,niestety,jeszcze przed wyjazdem do Bawarii i zwiedzaniem jego zamków poszukiwałam bezskutecznie.Teraz też jest nieosiągalna,a gdy pojawi się na krótko, jest chyba najwyżej wycenianą pozycją serii!:-(

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chciałabym przeczytać choć jedną biografię z tej serii! Gdzie udało się Pani je dostać? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie poza "Napoleonem III" zakupione przed laty w księgarni.

   Usuń
 7. Też coś z tej serii posiadam aż muszę sprawdzić co?)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaintrygowałaś mnie bardzo tą książką o Sissi, chętnie ją kiedyś przeczytam i może nawet więcej z tej serii:)

  OdpowiedzUsuń