niedziela, 26 stycznia 2014

Zimowe nowości

Czytam teraz niewiele, ale to efekt skupienia się na własnej pracy. Siedzę w bibliotekach cyfrowych. Gdy czas pozwala także i tych tradycyjnych czytelniach, gdzie słychać szelest kartek...
Przede wszystkim siedzę przed komputerem, bo książka dziś nie piórem powstaje lecz klawiaturą. Choć jeszcze nie tak dawno pisałam wszystko ręcznie, a potem dopiero wystukiwałam do komputera. Ale i to przeminęło z wiatrem...
Dlatego odwiedzam księgarnie jedynie wirtualnie spoglądając na to, co bym chciała, czego jestem ciekawa.


Piotr Milewski "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej" (Znak)

"Petersburg - Moskwa - Irkuck - Władywostok. Podróż najdłuższą linią kolejową świata, tam gdzie diabeł mówi dobranoc.
Bezkresne buriackie stepy, biedne syberyjskie wioski, majestatyczne jezioro Bajkał.
Piotr Milewski zabiera nas w fascynującą podróż, która okazuje się także podróżą w czasie. Skomplikowana historia budowy kolei łączy się tu z zaskakującym obrazem współczesnej Rosji - niegdyś potężnego imperium, tygla kulturowego. Podlane wódką i serdecznością rozmowy ze współpasażerami oraz prawdziwy kalejdoskop postaci: kombatanci na obchodach Dnia Zwycięstwa, dzikie dzieci nad Bajkałem, młoda Buriatka-szamanka czy kontuzjowany maratończyk dorabiający jako striptizer w klubie nocnym."


Judyta Syrek "Joachim Badeni. Biografia." (Znak)

W pewnych środowiskach, zwłaszcza w Krakowie i Poznaniu, ojca Joachima Badeniego nie trzeba przedstawiać. Jednak nawet jego wielbiciele i wierni czytelnicy jego książek nie wiedzą zapewne o wszystkich szczegółach i anegdotach, na które natrafiła Judyta Syrek. Czy wiadomo na przykład, że ten półkrwi Szwed i polski arystokrata miał pirata wśród przodków? Albo że jego matka, księżna Alicja, działała w polskim ruchu oporu? Lub że kiedyś niemal wstąpił do kamedułów? (...)
Książka obfituje w wiele ciekawych informacji o historii rodziny Badenich, o życiu złotego chłopca Kazimierza Badeniego przed wstąpieniem do zakonu dominikanów oraz o realiach działania duszpasterstw w czasach komunizmu."Józef Dowbor-Muśnicki "Moje wspomnienia." (Zysk i s-ka)

Generał Józef Dowbor-Muśnicki należał do grona najwybitniejszych przywódców wojskowych w odradzającej się po zaborach Polsce. Jego dokonania miały znaczący wpływ na ustanowienie granic odrodzonej Rzeczpospolitej i formowanie Wojska Polskiego.Zdobył wykształcenie wojskowe, a następnie bogate doświadczenie w armii carskiej, z którą był związany do wybuchu rewolucji lutowej w Rosji. Wtedy to oddał się do dyspozycji Naczelnego Polskiego Komitetu Wojskowego w Rosji.
W latach 1917-1918 dowodził I Korpusem Polskim w Rosji – jedną z największych polskich formacji wojskowych na Wschodzie. (...)
To pełna pasji relacja odważnego żołnierza i żarliwego patrioty, który zawsze pozostawał wierny swoim przekonaniom."

11 komentarzy:

 1. Jak byłam mała, jeździłam koleją transsyberyjska, wspominam ją jak podróż Orient Expresem. Podróż trwała u mnie 6 tygodni, i prawie "tam" mieszkałam. Ciekawa jestem na ile się to zmieniło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To musi być niezapomniane przeżycie. Znajomi byli chyba 2 lata temu na takiej wyprawie. Moskwa- Bajkał. Koleją transyberyjską. Ja wciąż o tym marzę.

   Usuń
 2. Znakomite książki.
  U ojca Badeniego św. pamięci miałam kiedyś przyjemność spowiadać się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam książkę -wywiad z jego siostrą przyrodnią Krystyną Habsburg pt. "Księżna". Bardzo ciekawa rodzina i ich matka księżna Alicja, Szwedka z pochodzenia, ale wielka polska patriotka.

   Usuń
  2. Też chętnie bym przeczytała.

   Usuń
 3. Konsekwentnie z biografiami pod rękę:) Skusiłabym się na wspomnienia generała w czasie podróży koleją przez Rosję. Oj, działoby się;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koleją przez Rosję to moje wielkie marzenie. Mam nadzieję, że kiedyś...
   W końcu dziś nie jest to jakieś zupełnie nieosiągalne. A w czasie podróży byłby i czas na ciekawe lektury.

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam Twój post o Generale. Wówczas zainteresowałam się tymi wspomnieniami. No i są... chyba dopiero w zapowiedziach.

   Usuń
 5. "Transsyberyjską" chętnie bym przeczytała, tym bardziej, ze teraz żyję "Wojną i Pokojem" Tołstoja i chwilowo wszystko kręci się wokół Rosji :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Wojnę i pokój" czytałam wiele lat temu. Ciekawe jak odebrałabym książkę dziś? Ciekawa jestem Twoich refleksji.

   Usuń