sobota, 13 września 2014

Projekt - Kresy zaklęte w książkach

Wczoraj zadebiutował w blogosferze nowy blog - Kresy zaklęte w książkach
Wszystko dzięki inicjatywie i pomysłowi Kaye prowadzącej bloga Notatnik Kaye.


W Powitaniu (pierwszym otwierającym drzwi do kresowej krainy książek) poście nieprzypadkowo Kaye zamieściła piękne słowa Zofii Kossak- Szczuckiej z "Pożogi":

"Kresy…. Bogate, stare piękne słowo. Jest w nim obszar i przestrzenność, bezkres równin falujących, oddalenie od świata i wicher stepowy. Dla każdego z tamtej strony zawiera w sobie treść ojczystej ziemi, jej barwę, kształty i woń."
                                                                       /"Pożoga" Zofia Kossak-Szczucka/

Na blogu pojawią się recenzje książek o Kresach, niektóre z nich już zaistniały na blogach uczestników projektu. W tym miejscu mamy szansę stworzyć piękną kresową biblioteczkę, by zachować, przypomnieć, zatrzymać, by nie umknęło...

Blog jest w trakcie powstawania, życzę mu, by się rozwijał i wzbudzał zainteresowanie. Wiem, że grono osób kochających Kresy jest duże, może to miejsce będzie także miejscem naszych spotkań?
Do zobaczenia na literackich Kresach...


8 komentarzy:

 1. Ładnie to ujęłaś.
  Będzie to uważam klimatyczne, wspomnieniowe miejsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo cenne jest także to, że w jednym miejscu skupi się tyle informacji, książek. Ile tu wskazówek, propozycji... Dodatkowo będzie to blog - mam nadzieję - wymiany myśli. Sama już skorzystałam z podpowiedzi i zamówiłam książkę "Od Smoleńska po Dzikie Pola" Teresy Siedlar-Kołyszko.

   Usuń
  2. Czytałem tę książkę. Nie jest to może wybitna publikacja, ale nieźle się ją czyta. Autorka przedstawia współczesne miejscowości na Kresach ze szczególnych zwróceniem uwagi na rolę Kościoła w zachowaniu tożsamości i pomocy mieszkańcom.

   Usuń
  3. Szukam właśnie takiego współczesnego spojrzenia na to jak teraz tam jest, co zostało. Sama jeszcze nie odbyłam wędrówki na Kresy, a tak o niej marzę. Kiedyś...

   Usuń
  4. Cieszę się, że moja podpowiedź lekturowa okazała się przydatna. Życzę miłej lektury.

   Usuń
 2. Bardzo dziękuję za wsparcie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A proszę... już mi chodzą po głowie rożne pomysły, tylko muszę mieć trochę więcej czasu do realizacji.

   Usuń
  2. To świetnie! Z czasem u mnie też generalnie krucho, ale nikt nas nie goni. :)

   Usuń