sobota, 21 listopada 2015

Józef Weyssenhoff - pisarz, światowiec, smakosz życia.

Józef Weyssenhoff miał niezwykłe życie, można powiedzieć, że gotowe na scenariusz filmowy. Czego w nim nie ma! Młodość na Litwie, studia na prestiżowym uniwersytecie w Dorpacie, światowe życie złotej, arystokratycznej młodzieży. Są polowania, bale, karty, miłostki, są dworki ziemiańskie i kasyna w Monte Carlo. Jest rodzinne szczęście i nieszczęście.  Trochę jednak drażni ta bezmyślna beztroska młodego rozrywanego w towarzystwie kresowego arystokraty, którego matka - gorąca patriotka, by utrzymać dzieci po przedwczesnej śmierci ojca, chadzała w dziurawych trzewikach.
Żył z rozmachem, nawet przegrana w karty była spektakularna. W Petersburgu, przy stoliku z rodziną carską (dokładnie ze stryjecznym bratem cara) przegrał tak zawrotną sumę, że złośliwi mówili, że to czwarty rozbiór Polski. 
Zła karta doprowadziła do rozwodu z żoną (Aleksandrą Bloch) i utraty majątku. Przegrał  jako światowiec, ale wkrótce narodził się jako pisarz.O życiu Józefa Weyssenhoffa mówi wydana niedawno książka Ewy Danowskiej "Józef Weyssenhoff (1860-1932) - pisarz, bibliofil, kolekcjoner", którą przeczytałam z przyjemnością, bo to dobrze udokumentowana publikacja, sprawnie napisana, opatrzona bogatą bibliografią i ciekawym materiałem ilustracyjnym.
Autorka skupia się na życiu, ale także pasjach Weyssenhoffa, jedną z nich było pisarstwo, ale znany był także (choć dziś pod tym względem zapomniany) jako kolekcjoner. Danowska opatrzyła książkę podtytułem, który wskazuje, jak chciała przedstawić bohatera swego biograficznego opracowania. "Nieznane oblicze twórcy" odsłania bowiem Weyssenhoffa jako estetę, kolekcjonera starodruków, rękopisów, ale także numizmatów czy rycin. Pisarz był rozmiłowany w sztuce, dużo czasu spędzał w muzeach, na wystawach, cenił biblioteki, księgarnie, które wówczas pełniły rolę literackich salonów.

Dla kogo jest ta książka? Dla wielbicieli biografii, historii, literatury, dla tych, którzy chcą poczytać o niezwykłym człowieku, który żył w niezwykły sposób w bardzo ciekawych czasach.
Dla mnie było to przede wszystkim spotkanie z pisarzem, którego książki bardzo cenię. Nie tylko "Sobola i pannę", ale także znakomitą, pełną informacji historycznych "Kronikę rodziny Weyssów-Weyssenhoffów" wydaną w Wilnie w 1935 roku. Jak trudna była to pozycja do zdobycia jeszcze kilka lat temu! Już nie pamiętam, która biblioteka sprowadzała mi zamówione kserokopie, gdy przygotowywałam swoją książkę "Tajemnice księżnej Doroty Czartoryskiej". Nie tak dawno przypomniałam sobie "Mój pamiętnik literacki", a w planach mam "Unię. Powieść litewską". 


Dlaczego warto czytać Weyssenhoffa? Choćby dlatego, by poznać autora, który "wszedł do literatury od razu - przez główne drzwi. Ten Mistrz - ani przez chwilę nie był czeladnikiem." 


***

Książka wydana w 2015 roku przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zawiera obszerną bibliografię (w tym źródła rękopiśmienne), indeks osób, szczegółowy wykaz ilustracji. Na uwagę zasługują wkładki  ilustracyjne, gdzie prezentowane są fotografie pisarza, jego rodziny, ale także karty wstępu do kasyna w Monako, zaproszenia do Radziwiłłów, na bale do Branickich, na wieczory do Przezdzieckich...
Jest też zasuszony kwiat zerwany przez pisarza w ogrodzie królewskim w Atenach, listy, bruliony powieści, okładki katalogów, ekslibris Weyssenhoffa czy jego szafy biblioteczne, obecnie w czytelni biblioteki Instytutu Badań Literackich w Warszawie.


10 komentarzy:

 1. Czytałam Weyssenhoffa na studiach, ale to było ponad dwadzieścia lat temu... Chętnie bym sobie przypomniała. Może w któryś długich zimowych wieczorów...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wróciłam do Weyssenhoffa przygotowując książkę o Dorocie Czartoryskiej, bo była to wielka miłość jednego z przodków pisarza - Józefa Weyssenhoffa, posła na Sejm Czteroletni. Teraz znów czytam, bo to Kresowiak, a to temat mi bliski.

   Usuń
 2. A w moim mieście Bydgoszczy jest wciąż pamięć o Weysenhoffie, bo baron mieszkal tu po rozwodzie z żoną, w okresie międzywojennym. Mieszkal w pieknej secesyjnej kamienicy na obecnym Placu Weysenhoffa, obecnie jest tablica.
  "Sobola i panny" nigdy nie zmogłam, ale czytałam bardzo apetyczne pamiętniki barona i jego zakazane dzisiaj powieści o Żydach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. MIeszkał dokładnie w domu pod adresem Pl. Weysenhofa 1.

   Usuń
  2. Oczywiście jest o Bydgoszczy mowa. Plac Weyssenhoffa w jego czasach to była ulica Zacisze. Lokum przyznały mu władze miasta, by uhonorować pisarza.

   To prawda pamiętniki (kronika rodu) pisarza to bardzo ciekawa lektura.

   Usuń
 3. Nietuzinkowe życie ...wzorem być raczej nie może, ale jakże ciekawe, jakże ciekawe.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O przegranej w karty czytałam już wcześniej, ale nie sądziłam, że był takim światowym człowiekiem.
   Najpiękniej w swych książkach pisał jednak nie o kasynach, Paryżu czy Rzymie, ale o ...Kresach.

   Usuń
 4. oczywiście że ja się interesuję! ale narobiłaś smaku! biegam po internetowych księgarniach i niedostępna... może bezpośrednio w Kielcach, jeśli nie pojawi się nigdzie... serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zamawiałam bezpośrednio w Wydawnictwie Uniwersytetu, bardzo szybko przysłali. Nie mają formularza zamówieniowego, także pisałam na adres mailowy.
   W księgarniach internetowych niestety nie ma.

   Usuń