piątek, 12 sierpnia 2016

Wieści z Roztocza

Miało być dłużej, było krócej, czasem plany urlopowe weryfikują różne przypadki i okoliczności. Wreszcie wyjechałam... Cel - Roztocze.
Na Roztoczu nigdy nie byłam, więc było to moje odkrywanie tej malowniczej krainy o pachnących lasach sosnowych, bezkresnych szachownicach pól, przydrożnych kapliczkach, ciekawych ścieżkach dla piechurów. Architektoniczną perłą jest oczywiście Stare Miasto w Zamościu wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kilka dni mieszkałam na Starym Mieście, rankiem budziły mnie kościelne dzwony, a z okna mogłam spoglądać na ratuszową wysmukłą wieżę.
Jak zapamiętałam Roztocze? O tym opowiedzą zdjęcia.

Imponujący ratusz z dwuskrzydłowymi schodami.
Z wieży o 12.00 trębacz w szlacheckim stroju gra hejnał...
Najpiękniejsze w Zamościu są kamienice ormiańskie zdobne attykami i malowniczymi fasadami.
Warto zaglądać na urokliwe podwórka kamieniczek

W czasie  spacerów warto zwracać uwagę na liczne tablice zdobiące domy. W tej kamienicy urodził się i mieszkał Marek Grechuta.W tej przepięknej secesyjnej kamienicy mieszkał przez 13 lat Bolesław Leśmian, o czym przypomina stosowna tablica.Jedna z najstarszych aptek w Polsce, działa w tym miejscu nieprzerwanie już cztery stulecia!
Warto znaleźć czas na spacer po pięknym parku miejskim. Zaprojektował go w latach 20. XX wieku znany projektant ogrodów - Walerian Kronenberg. To on projektował m.in. ogrody w Spale, Walewicach, Opinogórze, Białowieży i wielu rezydencjach magnackich.


Zamość oblegany był przez wojska Chmielnickiego, a w czasie potopu przez Szwedów. Nigdy twierdza nie została zdobyta. Miasto szczyci się nie tylko wpisaniem jego najstarszej części na listę UNESCO, ale także mianem Perły Renesansu czy miasta idealnego. 
Stara Brama Lwowska czeka jeszcze na renowację. Dlaczego Lwowska? Po przekroczeniu bramy droga prowadziła prosto na Lwów...

***
Roztocza ciąg dalszy...

"W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie" pisał Jan  Brzechwa. Chrząszcze w miasteczku są tak naprawdę dziś dwa. Jeden odlany z brązu na rynku, a drugi drewniany, z lipowego pnia,  nad źródłem.

 

Kto lubi piesze wędrówki powinien wybrać się na Roztocze. Ilość oznakowanych szlaków turystycznych, ścieżek dydaktycznych jest duża. Przyroda piękna, powietrze pachnące żywicą i ... niewielka liczba turystów, co akurat dla mnie jest ogromną zaletą. 


Szumy (małe wodospady) na TanwiMalownicza, niedługa, bo 3 km  ścieżka tzw. czerwona prowadząca do szumów na Tanwi.


W drodze na Bukową Górę

Kto dotarł do końca mojej relacji może zobaczyć jeszcze zdjęcie jednego z piękniejszych miejsc na Roztoczu. To kościół "Na wodzie" w Zwierzyńcu. Osiemnastowieczna lekka bryła niewielkiego kościółka przegląda się w wodzie stawu. Gdy tam byłam było cicho, spokojnie, niezwykle malowniczo, romantycznie.
Takie jest własnie Roztocze.


14 komentarzy:

 1. Od dawna się tam wybieram. Twoje zdjęcia przekonały mnie, że najwyższy czas pojechać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też wybierałam się latami na Roztocze, wreszcie się udało :)

   Usuń
 2. Roztocze jest przepiękne,byłam tam dwa lata temu, wybieram się jeszcze jesienią, bo ciekawych miejsc jest tam całe mnóstwo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, ciekawych miejsc dużo. Wrócę tam kiedyś, by przejść do rezerwatu "Czartowe Pole" czy aleją pomnikowych dębów w Górecku Kościelnym...
   Mapki i przewodniki zachowuję, by przydały się na kolejną wyprawę.

   Usuń
 3. Zamość bardzo, ale to bardzo mi się podobał. W tym mieście czas snuje wyjątkowe opowieści a poza tym współczesność także tworzy piękną historię miasta. W Zamościu jest bez liku wystaw, przedstawień, wydarzeń. Żałuje, że nie zwiedziłam podziemi miasta, które są udostępnione turystom, a także kościółka na wodzie w Roztoczu... bo był w remoncie. Może następnym razem?!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy byliśmy zaczynał się Festiwal Kultury Japońskiej, co nieco obejrzałam, a na rynku i okolicznych uliczkach mijałam panie w kimonach :)
   Kościół na wodzie niezwykle malowniczy, to rzeczywiście perła Roztocza.
   Mnie jednak najbardziej urzekła przyroda, pachnące wspaniałe lasy.

   Usuń
 4. Ślicznie, urokliwie, piękne zdjęcia... Nigdy nie byłam, czuję się zachęcona!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękne jest Roztocze i czas płynie tam wolniej, leniwie... (być może z punktu widzenia turysty?).

   Usuń
 5. Urokliwe, przepiękne zdjęcia! Świetne ujęcia! Ciekawostki! Historia! Tajemnicza droga na Bukową Górę... Chciałoby się natychmiast tam pojechać!
  sarajewianka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy planowałam wyjazd i przeglądałam przewodniki urzekły mnie własnie zdjęcia. Malownicze miejsca dobrze się fotografuje :)

   Usuń
 6. Znam te okolice :) Ostatni raz byłem na Roztoczu kilka tygodni temu m.in. w Górecku Kościelnym. Piękna okolica, stary kościół, aleja dębowa i kapliczka "na wodzie".
  Następnym razem gdy będziesz na Roztoczu polecam tereny na południe od Zamościa. Jest tak jeden z szlaków architektury drewnianej z wieloma cerkwiami (zwłaszcza ta w Radrużu zasługuje na uwagę).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Górecka Kościelnego, niestety, nie zobaczyłam, zabrakło trochę czasu. Czytałam o tej pięknej alei dębowej. No cóż, szkoda, następnym razem.

   Usuń
 7. Wspaniałe zdjęcia i pewnie wrażenia bardzo dobre :) Ja jeszcze w tych rejonach w ogóle nie byłam... Może się kiedyś uda :) pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja byłam po raz pierwszy i cieszę się, że w końcu mogłam zobaczyć Roztocze. Wspaniałe trasy do pieszych wędrówek, jeśli ktoś lubi taki rodzaj aktywności.

   Usuń