niedziela, 26 listopada 2017

Rozważny i romantyczny. W 200 rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki

Mamy Rok Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zorganizowało wystawę "Rozważny i romantyczny. W 200 rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki". Tytuł - jak nie trudno skojarzyć - nawiązuje do powieści Jane Austin. 
Nasz narodowy bohater pokazany jest jako człowiek borykający się z wieloma trudnościami, odważny, romantyczny, targany wątpliwościami, po prostu ludzki. Bohater, mąż stanu, ale także nieszczęśliwie zakochany romantyk. 
Wystawę obejrzałam na początku listopada. Kolejne "pokoje wystawowe" zabierają zwiedzającego w podróż śladem życia Kościuszki. Znajdziemy tu najróżniejsze eksponaty, od portretów, po stroje z epoki, dokumenty, reprodukcje fotograficzne.  Są także multimedia. 
Warto zobaczyć Kościuszkę "na nowo", przypomnieć sobie fakty z jego życia, uzmysłowić jak rodzi się bohaterstwo, przed jakimi dylematami stoi człowiek uwikłany w historię. 
Wystawie towarzyszy folder autorstwa Piotra Hapanowicza, będący pięknie wydaną i bardzo ciekawą książką. Na 155 stronach przybliżono postać Tadeusza Kościuszki, wzbogacając treść kolorowymi zdjęciami. Koncepcja wydawnicza jest bardzo udana. 
Folder zasługuje na wielkie uznanie - to nie tylko zajmujący tekst, dzięki któremu poznajemy Kościuszkę, ale również zbiór bardzo interesujących fotografii zaprezentowanych w atrakcyjny sposób.


Jeśli jeszcze nie obejrzeliście wystawy, szczerze polecam. 
Trwa do 17 grudnia w Pałacu Krzysztofory. 


6 komentarzy:

 1. Może wybiorę się na targi świąteczne do Krakowa, więc wówczas z chęcią obejrzałabym wystawę o naszym Kościuszce.Bardzo ładna okładka książki.Bohater spod Racławic niczym romantyczny poeta!Pozdrawiam Pani Magdaleno i czekam z niecierpliwością na Pani nową książkę.Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka bardzo ciekawa, w ogóle od strony graficznej to bardzo udana publikacja. W dodatku w niezwykle atrakcyjnej cenie!

   Usuń
 2. Lubię wystawy okolicznościowe w Krzysztoforach.Bardzo żałuję,że akurat tej nie zdążę obejrzeć;nie wybieram się w najbliższym czasie do Krakowa,a szkoda :-(.Katalog interesujący;sam tytuł wzbudza już zaciekawienie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba przyznać, że wystawy czasowe mają bardzo ciekawe. Pamiętam, że chyba 2 lub 3 lata temu mieli bardzo interesującą o Józefie Poniatowskim.

   Usuń
 3. Wybiorę się do Krakowa ba początku roku. Może jeszcze będzie dostępna ta wystawa.

  OdpowiedzUsuń