niedziela, 23 lutego 2020

Dwudziestolecie pracy autorskiej

Debiutowałam w 2000 roku książką "Historia pięknej kobiety. Opowieść o Teofili z Morawskich Radziwiłłówej".
W tym roku obchodzę DWUDZIESTOLECIE pracy autorskiej. Taki jubileusz zmusza do refleksji, podsumowań, pytań, może nawet do postanowień.

Przez lata pracy zawodowej, na etacie, niemającej nic wspólnego z pisaniem książek, poświęcałam się swojej pasji - pisaniu biografii postaci wywodzących się z polskich rodów arystokratycznych. Do tej pory wydałam ich 11. W tym roku, wiosną, czas na 12. W kolażu poniżej prezentującym okładki moich dotychczasowych książek zostawiłam miejsce na moją jubileuszową biografię, której okładka jeszcze nie powstała, a prace dopiero się zaczynają.


Niekiedy Czytelnicy pytają mnie, jak pisze się tego rodzaju książki? Czy przygotowania są dłuższe niż samo pisanie?
Do biografii trzeba bowiem zebrać materiał. Nie tylko zagłębić się w dziesiątki opracowań dotyczących epoki, przewertować stare pamiętniki, inne biografie. Powinno się także sięgnąć do źródeł archiwalnych. I tu zaczyna się najciekawsza, najbardziej żmudna, ale jednoczesnie fascynujaca w swym odkrywaniu praca.
Pisanie biografii jest niczym kolaż, witraż, który układamy z wielu elementów. Zanim powstanie książka muszę zmierzyć się z setkami/tysiącami dokumentów, wizytami w archiwach i bibliotekach.
Jak poznać bohatera bez odwiedzenia miejsc, w których mieszkał, bywał? Odbywam więc podróż szlakiem moich bohaterów, robię setki zdjęć, poszukuję portretów, fotografii... Odwiedzam wystawy, pałace, muzea, kościoły, cmentarze. 

Nawiązuję mnóstwo kontaktów,  nowych znajomości, odbywam rozmowy, niekiedy poznaję potomków rodów, o których piszę. 
Potem jest czas na cieszenie się egzemplarzami autorskimi, wyjazdy na spotkania autorskie i targi książki. 
Mija 20 lat takiej pracy, pasji... Co dalej? Zobaczę :) 


Fotoalbum 

Warszawskie Targi Książki, 2017 r.
Promocja książki "Książę Regent" w restauracji
Stara Wozownia w Małej Wsi,
10 listopada 2018 r.
Targi Książki w Krakowie, 2017 r.
Kilka lat temu kupiłam specjalny długopis, który
wożę ze sobą tylko na spotkania z czytelnikami
i targi książki...

Warszawskie Targi Książki
W Radiu RDC, maj 2019 r. podczas Targów Książki w Warszawie
Z redaktorem Piotrem Szymonem Łosiem i autorką Małgorzatą Ewą Kowalczyk


Egzemplarze autorskie... 
To zawsze piękny dzień, gdy nadchodzi WIELKA paczka
kryjąca w sobie miesiące/lata pracy...
5 komentarzy:

 1. Bardzo się cieszę, że nowa książka już ukończona. Kupię ją obowiązkowo. Pani zainteresowania arystokracją XIX w. czy początku XX w. są zbieżne z moimi. Niestety nie potrafię pisać i przekazywać takich ciekawych informacji. Życzę gorąco pomysłów na nowe biografie. Fanka Łodzianka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że podczas Warszawskich Targów Ksiązki, w maju, książka będzie gotowa. Przede mną jeszcze sporo pracy - korekty, czytanie, poprawianie itp.

   Usuń
 2. Gratuluję z całego serca, bo od lat obserwuje i kibicuję. Cieszę się, że ciągle odkrywasz wiele terytoriów badawczych XIX i początków XX wieku, do tej pory nieokiełznanych, skrupulatnie zbierasz materiały i obracasz potem to co w głowie, w słowa. Powodzenia w kolejnych latach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuję za miłe słowa. Wciąż pisanie sprawia mi przyjemność, wciąż jestem tylu rzeczy ciekawa... choć przyznam, że po każdej książce czuję solidne zmęczenie.

   Usuń
 3. Gratuluję Pani zacięcia, pasji i chęci zbierania informacji, ciekawostek, szperania w archiwach, dokumentach, listach, notatkach... które czasami pokrywa już kurz. Dzięki "ożywionym" postaciom przenosi Pani czytelnika do minionych wieków. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń