niedziela, 11 sierpnia 2013

Szafarnia - wakacje z Fryderykiem Chopinem

Są miejsca, do których trafia się czasem przypadkowo. Podczas zwiedzania zamku w Golubiu-Dobrzyniu zahaczyłam jeszcze o miejscowe Centrum Informacji i tam właśnie dowiedziałam się, że niedaleko znajduje się Szafarnia. Niewielka wieś w kujawsko-pomorskim. Taka jakich wiele? Zwykła? Nie, niezwykła.
Tu dwukrotnie (1824-1825) przebywał na wakacjach młody Fryderyk Chopin. Przyjeżdżał do majątku rodzinnego swego kolegi, Dominika Dziewanowskiego. Jeździł konno, grał, wypoczywał, pisał listy do rodziny, zwiedzał okolicę. Dziś w Szafarni w przebudowanym pałacyku mieści się Ośrodek Chopinowski.Park zachwyca pomysłami kompozycyjnymi, mnóstwo tu detali muzycznych, pięknych zakątków,  krajobrazowych niespodzianek. Żałowałam, że do Szafarni "wpadłam" jedynie na chwilę, w drodze, a w zasadzie po drodze do zupełnie innego miejsca.
Jednak sama niespodzianka, jaką było odkrycie tego miejsca, stanowiła już piękny akcent tego dnia, a przede wszystkim inspirację do powrotu.
W sieni - zaraz po wejściu - siada się na stylizowanych fotelach lub kanapie i ... słucha przemawiającego do nas Fryderyka Chopina, który wita gości. To taka atrakcja multimedialna skierowana raczej do młodego odbiorcy, ale sympatyczna.Jest tu sala koncertowa i wystawiennicza, gdzie prezentowane są dokumenty, grafiki, portrety osób dla Chopina ważnych. Jest niewielka kawiarnia, gdzie przy muzyce oczywiście naszego kompozytora można napić się kawy.
Szafarnia - piękny i  nieoczekiwany  przystanek podczas podroży. 6 komentarzy:

 1. Piękne miejsce.
  Wiele ciekawych miejsc odwiedziłaś.
  Udany miałaś wypoczynek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejsce naprawdę godne uwagi, warto zobaczyć nie tylko ze względu na związek z Chopinem, ale także walory krajobrazu.

   Usuń
 2. Rzeczywiście piękne miejsce. Zapamiętam je sobie i odwiedzę, gdy kiedyś będę w tej części Polski :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się być to bardzo ładne miejsce, choć pewnie zbyt unowocześnione. Ale ogrod robi pozytywne wrażenie:)dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nowinki multimedialne na mnie nie robią wrażenia, często na siłę chce się nadążać za nowinkami, a w takim miejscu właśnie tradycja, zachowanie i pielęgnowanie tego, co minione powinno być najważniejsze.
  Ogród - bajeczny!

  OdpowiedzUsuń