poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Zapowiedzi, które mnie zaciekawiły.

Ostatnio porozglądałam się w internecie po książkowych zapowiedziach i odkryłam kilka, które mnie zainteresowały.


W znanej serii PIW "Biografie Sławnych Ludzi", tym razem "Anna Austriacka" - królowa Francji, żona Ludwika XIII i matka twórcy Wersalu. 
Kto czytał lub oglądał "Trzech muszkieterów" (pewnie wszyscy) ten pamięta królową zakochaną w księciu Buckingham i dzielnego muszkietera (kawaler D'Artagnan) gotowego bronić honoru królowej przed spiskującym kardynałem Richelieu.
Wojciech S. Magdziarz przed laty wydał biografię Ludwika XIV, więc prezentowana tu książka nie jest z gatunku płaszcza i szpady, lecz będzie - mam nadzieję - ciekawie poprowadzoną historią królowej opartą na gruntownej wiedzy historycznej.
Kupię na pewno! 


Tego samego autora książka "Uwodziciele władzy. Geneza i organizacja dworu Ludwika XIV".
Wyd. PWN

Jeszcze trochę wiedzy o dworze i królu,  który miał odwagę powiedzieć i uwierzyć w słowa:
 "Państwo - to ja!". 


Znów historia, ale tym razem Rosji.
Richard Pipes "Rosja carów" - pierwsza część trylogii prezentująca historię Rosji od IX do XIX stulecia. 
Ponoć znakomite studium wladzy.
Wyd. Magnum.


Wreszcie biografia kreatora mody "Christian Dior" pióra Marie France Pochna.
W zapowiedziach o książce można przeczytać: "Styl w modzie, będący ucieleśnieniem kobiecości zmysłowym połączeniem szaleństwa i elegancji, w jednej chwili przyniósł Diorowi sławę, tchnął nowego ducha w epokę, która grzęzła w powojennym marazmie, a także wskrzesił sztukę życia, gdy wszyscy przestali już w nią wierzyć. Pierwsza i najpełniejsza dotąd biografia Christiana Diora ukazuje go jako człowieka niedocenianego, który stworzył najsłynniejsze logo na świecie."

Wyd. Bukowy Las
Okładka skórzana.

15 komentarzy:

 1. Coś czuję, że obok biografii Diora nie będę mogła przejść obojętnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dwie pierwsze byłby dla mnie koniecznością:) Mam nadzieję, że się jakoś uda:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biografie królowej Anny kupię koniecznie, chyba dziś lub jutro premiera. Jestem bardzo ciekawa! I liczę na ciekawa szatę graficzną.

   Usuń
 3. Dwie pierwsze mogą być interesujące. Na Diora czekam także ale poczekam z kupnem z czasem książki tanieją. Natomiast zamówiłam sobie przedpremierowo książkę o dziejach rodziny braci Jabłkowskich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z ciekawości poszukałam w internecie! To musi być pasjonująca książka. Dom Towarowy Jabłkowskich był w Warszawie symbolem nowych czasów, Polski 20-lecia. W czasie powstania warszawskiego firma zaopatrywała powstańców.Chyba także się skuszę.

   Usuń
  2. Przepraszam zapomniałam dodać autora i tytuł książki, podaję więc link gdzie można sobie fragment poczytać:

   http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3796,Szesc-pieter-luksusu

   Usuń
  3. To ja znalazłam inna książkę i myślałam, że chodzi i nią:
   Jabłkowski Feliks "Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy".
   Na stronie Empiku niedostępna:
   http://www.empik.com/dom-towarowy-bracia-jablkowscy-romans-ekonomiczny-jablkowski-feliks,363656,ksiazka-p

   Usuń
  4. To są wspomnienia chyba jednego z braci Jablkowskich. Byly wydane dwa razy, raz chyba w latach 80, i pozniej wydalo to wydawnictwo Iskry, ciekawsze bo wiecej zawierało ilustracji i ladniej wydane. Drugie wydanie widzialam w Dedalusie w Warszawie na rogu Chmielnej.
   Ta nowa, wydaje sie ciekawa, historia rodu, budynku, sklepu plus jego powojenne losy i wspomnienia ostatnich zyjacych pracownikow sklepu. Szkoda tylko ze ksiazka jest cienka (jak dla mnie)

   Usuń
 4. Rosję carów już mam, lada ..tydzień:( (niestety brak czasu) zacznę czytac.
  Pozostałe pozycje...marzę, żeby je mieć:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja pomalutku zacznę kompletować, nie wiem czy wszystkie, ale chciałabym przeczytać. Zacznę od królowej Anny.

   Usuń
 5. Z czytaniem "Trzech Muszkieterów", to juz raczej przeszłość. To poprzednie pokolenia zaczytywały powieści A. Dumasa-ojca. Wielka szkoda. "Anna Austriacka", to ciekawa propozycja. Trudno sie nie skusić na kolejnego "marmurka". A może skrzyknijmy się i wybierzmy "marmurka" (BSL) nr 1? Gdzie te czasy, kiedy w ukochanej Trójce czytano "Okrutnych Sforzów"? Muszę przyznać, że PIW bardzo uczciwie potraktował moją prośbę o pomoc przy organizacji pewnego konkursu historycznego i przysłano taką ilość tej wspaniałej serii, tudzież "ceramy" małe i duże. Dech zapierało z wrażenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ciekawy pomysł. Marmurek nr 1 słynnej serii? Może na zasadzie jakiegoś głosowania?

   Usuń
 6. Z tej samej serii, w jakiej ukazała się "Rosja carów", mam "Taniec Nataszy" - kompendium wiedzy o historii Rosji. Grubachne to to i niezwykle przydatne. Znakomite źródło, nie zamieniłabym tej książki za żadną inną. Myślę, że "Rosja carów" może być jeszcze bardziej pożyteczna:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Tańca Nataszy" nie znam, a do "Rosji carów" jeszcze nie dotarłam. A tu tyle kolejnych nowości czeka, a ile starszych książek do przypomnienia, nie mówiąc o tych wszystkich, które przeglądam pisząc kolejną biografię.

   Usuń