poniedziałek, 9 czerwca 2014

Czekam na...

Trochę o książkowych zapowiedziach, koło których przejść nie mogę obojętnie. 
Niedługo szykuje mi się dłuuuugi urlop, będzie więc i czas na czytanie.
Oto one:Książka o przedwojennej Warszawie, samo wydanie zapowiada ucztę!
Biografia (bogato ilustrowana) żony Jana Matejki. Kim była? Domowym potworem mieszkającym z geniuszem czy ukochaną muzą? Już nie mogę się doczekać.
Wreszcie "Jedyne takie muzeum" Piotra Legutki to " barwna, pełna anegdot opowieść o projekcie, który nie miał prawa się udać…".


13 komentarzy:

 1. Znak rozrasta się coraz bardziej, książkę o Muzeum Powstania Warszawskiego wydał odłam Znak Horyzont. Dzięki temu chyba coraz więcej u nich ciekawych propozycji wydawniczych. Album PWN na pewno wspaniały, ale te ich ceny... :( A premiera Teodory już kilka razy była przekładana - nie wiem, kiedy się jej w końcu doczekamy. Oby nie było tak jak z "Rufina Piotrowskiego przypadkami" - miały być jeszcze w zeszłym roku, a w tej chwili nawet wydawca nie wie, kiedy się ukażą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Album PWN w znanej serii, jestem bardzo ciekawa. Cena wprawdzie wysoka, ale czegoż nie robi się, by mieć wytęsknione książki?:)
   Teodora w zapowiedziach dopiero w lipcu. Poczekam, nie ma rady.

   Usuń
 2. Mnie by Teodora interesowała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupię koniecznie. Ma być dużo ilustracji i nowe spojrzenie na postać, która do tej pory oceniana była raczej mało pozytywnie.

   Usuń
 3. O żonie Matejki czytałam kiedyś małą książeczkę (wydaną z okazji którejś rocznicy jej śmierci lub narodzin) i było mi jej żal, bo miałam wrażenie, że stała się trochę ofiarą swojej epoki i tego, czego od niej wymagano. Ciekawe, czy tak samo myślałabym po przeczytaniu porządnej biografii...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam jej historię z biografii Matejki pióra Szypowskiej i z książki "Pustelnia pod Trzema Pyskami" (3 tomy) Bodnickiego. Zwiedzałam kiedyś Koryzonówkę w Wiśniczu i krakowski dom Matejków, stąd ta nowa książka budzi moje zainteresowanie. Ciekawa jestem nowych informacji.

   Usuń
 4. Również czekam na książkę o Warszawie :) A dziś skończyłem czytać "Ziemiański savoir-vivre" Tomasza Pruszaka. Wspaniała książka! Jeszcze dziś postaram się opublikować jej recenzję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z chęcią recenzję przeczytam.
   Książka o Warszawie kusi mnie bardzo :)

   Usuń
  2. Ja już ją zamówiłem. Nie mogłem się oprzeć :)

   Usuń
 5. Do Warszawy mi daleko, ale o Matejkach chętnie poczytam. Pasuję jednak z nowościami, bo za miesiąc wakacyjny wyjazd. Jedno i drugie kochane i kosztowne. Nic to, dziś słońce śmieje się do nas za darmo;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warszawę odświeżyłam sobie w czasie ubiegłorocznych wakacji, po ... nastu latach. Mam do tego miasta ogromny sentyment.
   Teodory Matejkowej sobie nie podaruję, to muszę mieć. Pozostałe może pożyczę? Choć i ta o Warszawie kusi bardzo. A tu rzeczywiście wakacje za pasem... :)

   Usuń