czwartek, 20 czerwca 2013

Na półkach księgarni...

Kupowanie książek to proces, który - w moim przypadku - nigdy się nie skończy. To coś na kształt przyjemnej choroby, na którą zapadłam dawno temu i postanowiłam jej nie leczyć.  
Pojawiły się ostatnio znów kuszące mnie bardzo książki, koło których trudno przejść obojętnie.Tomas Venclova "WILNO. PRZEWODNIK BIOGRAFICZNY"
Książka wydana przez PIW, w twardej oprawie. 

Autora (ur. w 1937 r.) znam stąd, iż przyjaźnił się z Miłoszem, często przyjeżdżał do Polski, choćby do pięknej Krasnogrudy koło Sejn.
Nie tak dawno kupiłam też książkę "Powroty do Litwy" - zbiór esejów, listów, wierszy Miłosza i Tomasa Venclovy. 
O Krasnogrudzie, Miłoszu i Venclovie pisałam tutaj. 
Ciekawi mnie jak Litwin potraktował postacie historyczne, które mogą wydawać się kontrowersyjne w naszych stosunkach polsko -  litewskich.
Jest to książka, którą na pewno warto się zainteresować.


SŁAWOMIR CENCKIEWICZ, ADAM CHMIELECKI
" TAJNE PIENIĄDZE
Wywiad PRL w labiryncie biznesowych gier"

Wydawnictwo Zysk i Spółka

Wydawca pisze:
"Pierwsza naukowa książka odsłaniająca biznesowe kulisy transformacji ustrojowej i rolę ludzi tajnych służb PRL w rabunku finansów publicznych Polski."

Lubię wiedzieć, może dlatego sięgnę po tę książkę.
Kulisy rodzenia się III RP...

Izabela Czajka - Stachowicz "Moja wielka miłość",
Wydawnictwo W.A.B
Premiera pod koniec czerwca.

Wznawia się teraz książki urodzonej w Sosnowcu autorki, muzy artystów, kobiety odważnej, której  życie byłoby genialnym scenariuszem wciągającego filmu. 
Studiowała w Paryżu  przyjaźniła się z Witkacym, Gombrowiczem, była salonową lwicą, w czasie wojny znalazła się w getcie, później jako pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie odzyskiwała dzieła sztuki zrabowane w czasie wojny przez nazistów.

Prawdę mówiąc nie wiem, czy jej książki interesują mnie bardziej, czy też wygra u mnie gatunek mający zawsze pierwszeństwo, a więc ... biografia.
A taka ukazała się w 2011 roku  w Iskrach.Sołowianiuk Paulina "Ta piękna mitomanka. O Izabeli Czajce-Stachowicz"
Wydawca pisze:
"Obecnie trochę zapomniana, żyjąca już tylko w legendzie i literackiej anegdocie, na nowo przypomniana zachwyca witalnością, śmieszy stylem bycia, wzrusza poplątanymi losami, przywołuje swą osobą i twórczością czasy choć niedawne, bezpowrotnie minione."

Dodam jedynie, że na okładce widzimy fragment Izabeli Czajki - Stachowicz  pozującej studentom ASP...

Jeszcze jedna informacja - w Urzędzie Bezpieczeństwa Czajka- Stachowicz miała stopień kapitana... 

Jerzy Snopek "Ocalić od zapomnienia. Anna i Monika Żeromskie."
Wydawca - Studio Emka - pisze o książce:

"Bogato ilustrowany zbiór wspomnień, listów, dzienników, wywiadów, pamiętników, opowiadań, notatek o życiu Anny i Moniki Żeromskiej, które były wspaniałymi strażniczkami pamięci i spuścizny Stefana Żeromskiego."

Tej książki jestem po prostu ciekawa. 
Zaintrygowała mnie także okładka - urocze zdjęcie!

18 komentarzy:

 1. Biografia Izabeli Czajki-Stachowicz prezentuje się chyba najlepiej. Myślę, że kiedyś z przyjemnością po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Decydowałabym się na wszystkie poza tą o kulisach gier PRL. O Żeromskich może być ciekawa pozycja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czemu nie zdecydowałabyś się na książkę o kulisach gier PRL? :) Wiem, że interesujesz się historią najnowszą Polski:)

   Usuń
  2. Mnie akurat książka o rodzeniu się III RP i o tym, co stało się z naszym majątkiem narodowym, nie powiem interesuje. Ale raczej będę polować na nią w bibliotece.

   Usuń
 3. Venclova jest rewelacyjny. Akurat tej pozycji nie znam. Rzucam sie szukać!
  Gdyby większość braci Litwinów myślało podobnie, to moje serducho by się radowało!... Nie moglem sie pozbierać, kiedy na gmachu Uniwersytetu (dawnego USB) znalazłem zapis: "Andreas Sniadevicius". To n a s z Jędrzej Śniadecki, "chłopak spod Żnina". Szkoda, że historia dzieli nasze narody!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam "Powroty do Litwy" Miłosza i Venclovy - bardzo ciekawa książka. Dlatego i ta, tego autora, bardzo mnie zaciekawiła.

   Usuń
 4. Mamy taki sam gust czytelniczy:) Oglądałam w księgarni tę o Wilnie. Zdziwiło mnie, że nie ma w niej wśród prezentacji wybitnych osobistości związanych z Litwą biogramu Herberta, który przecież był wilniukiem! Dlatego zdecydowałam się nie kupować:) Venclowa tylko jednym zdaniem wspomniał o Herbercie przy okazji poruszania jakiegoś innego tematu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ciekawe... książki jeszcze nie przeglądałam.
   Może Herberta pominął z jakiś osobistych powodów? Nie wiem, czy się znali?

   Usuń
 5. Interesujące książki, bardzo interesujące.
  Może w wakacje sięgnę po Wspomnienia Moniki Żeromskiej.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tez myślę o kupnie tej książki, ale chciałabym jeszcze zobaczyć wydanie, wówczas może się skuszę.

   Usuń
 6. Ja już od dawna ostrzę ząbki na Czajkę i książkę o Franciszku Fiszerze. A jej biografia jakoś wcześniej mi umknęła - pozycja do zdobycia, zapisane! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba najpierw przeczytam o niej, a potem jej książki.
   Za dwa dni premiera "Bezcennego" - już widziałam w Empiku dość rzucające się w oczy reklamy.Mnie osobiście to zniechęca, ale książkę i tak kupię. Za kilka dni zaczynam wymarzony urlop, więc... będzie czas na lektury!

   Usuń
 7. O Wilnie na pewno ciekawa pozycja,choć wolałabym o samym mieście:-),jest coraz piękniejsze,zabytki nabierają blasku.Wrócili znajomi z Wilna,Kowna i jeszcze kilku innych miast i spotykali się na każdym kroku z serdecznością i życzliwością Litwinów.I ja wspominam mile wcześniejszy pobyt w mieście nad Wiliją oraz ubiegłoroczną wyprawę do Kowna.
  Oj,Czajka była bardzo modna i poczytna w okresie mojej młodości,była dosłownie "zaczytywana";czyli teraz ...renesans tej szalonej kobietki:-)!
  Piękne wydanie książki o paniach Żeromskich;mam listy Moniki,a ta pozycja na pewno ciekawa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wilno kusi mnie od lat, tak blisko, a jednak nigdy się nie składa, by dotrzeć...

   Usuń
 8. W poprzednim komentarzu napisałam o listach Moniki;sorry,chodziło mi o jej wspomnienia.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wytropiłam właśnie książki Czajki-Stachowicz w Empiku za 4, 5 złotych. W.A.B. zrobiło jakąś przecenę. Dobry moment, by kupić. Bardzo lubię Czajkę!

  OdpowiedzUsuń