Postać Rozalii Lubomirskiej - jedynej Polki ściętej na gilotynie w czasie Rewolucji Francuskiej - wydała mi się godna przypomnienia. Pisał o niej wcześniej już choćby A. Kraushar, ale było to 100 lat temu...
"Rokoko, dama i gilotyna" – to biograficzna opowieść o Rozalii z Chodkiewiczów Lubomirskiej – jednej z najsłynniejszych Polek XVIII stulecia. Burzliwe życie polskiej arystokratki interesowało swego czasu wielu badaczy. Potem nieco o niej zapomniano. Niniejsza książka stara się ponownie przybliżyć postać księżnej Lubomirskiej – kobiety, której niezwykłe koleje życia z pewnością warte są przypomnienia.
Opowieść o Rozalii Lubomirskiej przenosi nas do dawnych pałaców polskich magnatów, na dwór Stanisława Augusta, a także do przedrewolucyjnego Paryża, z którym bohaterka książki tragicznie związała swe ostatnie lata życia. Na kartach książki przewija się galeria wielkich i znanych ludzi tamtej epoki – królowa Maria Antonina, cesarzowa Katarzyna II, książę de Ligne, hrabina Dubarry, Robespierre, Danton, Kościuszko i wielu innych.
Autorka starała się odmalować życie polskiej księżnej na szerokim tle obyczajowym, dbając o szczegóły, jak i szerszy kontekst historyczny. Dzięki temu poza życiorysem głównej bohaterki został nakreślony interesujący obraz epoki. Schyłek XVIII wieku poznajemy dzięki przytaczanym anegdotom, opisom salonowego życia Warszawy i Paryża, a także obyczajom ówczesnych europejskich elit.
*****
Książka zilustrowana została licznymi wizerunkami bohaterki, które przechowują do dziś polskie muzea, m. in. Muzeum Zamkowe w Pszczynie (piękne miniatury Rozalii i jej córki Rozalii Rzewuskiej), Muzeum Zamoyskich w Kozłowce (portret z okładki), Pałac w Wilanowie, Biblioteka Narodowa, Muzeum Narodowe w Warszawie, Łazienki Królewskie, Muzeum XX Czartoryskich...
O książce napisano:
ksiegarka.blogspot.com
Notatnik Kaye
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz