wtorek, 18 grudnia 2012

Przegląd dawnej prasy, czyli „Kurier Warszawski” donosi…

Podczas pisania książek osadzonych w dawnych epokach bardzo przydatna do zebrania wielu ciekawostek i informacji  jest ówczesna prasa.
Wiek XIX to jej ogromny rozwój, a numery „Kuriera Warszawskiego”, „Tygodnika Ilustrowanego”, „Czasu”, „Dziennika Poznańskiego”  i wielu innych gazet można dziś odnaleźć nie ruszając się z domu. Biblioteki Cyfrowe publikują dziś całe roczniki znacznie ułatwiając pracę badaczom. Są jednak i takie tytuły, do których dostęp jest utrudniony, często są  to gazety, których numery dostępne są  tylko w  kilku bibliotekach  w Polsce…

Przegląd dawnej prasy wymaga cierpliwości  i sporej dawki  wolnego czasu. Wówczas możemy zagłębić się w dawny świat, dotknąć go, zobaczyć prawie z bliska… Trzeba przyznać, że lektura prasy z XIX stulecia jest naprawdę fascynująca. Doniesienia ze świata, wiadomości bieżące, felietony znanych pisarzy, ale i ogłoszenia, reklamy, wszystko to ma zupełnie inny styl, inny smak niż dziś.

2 komentarze:

 1. Bardzo dziękuję za wskazówki:) nawet ściągnęłam sobie "Tygodnik ilustrowany", po czym poszukałam pliku .djvu do odczytania. Bardzo fajna sprawa:)
  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bogactwo Bibliotek Cyfrowych odkryłam niedawno. Naprawdę można się zaczytać i "perełki" wyłowić.
   Pozdrowienia:)

   Usuń