Ostatnio porozglądałam się w internecie po książkowych zapowiedziach i odkryłam kilka, które mnie zainteresowały.
W znanej serii PIW "Biografie Sławnych Ludzi", tym razem "Anna Austriacka" - królowa Francji, żona Ludwika XIII i matka twórcy Wersalu.
Kto czytał lub oglądał "Trzech muszkieterów" (pewnie wszyscy) ten pamięta królową zakochaną w księciu Buckingham i dzielnego muszkietera (kawaler D'Artagnan) gotowego bronić honoru królowej przed spiskującym kardynałem Richelieu.Wojciech S. Magdziarz przed laty wydał biografię Ludwika XIV, więc prezentowana tu książka nie jest z gatunku płaszcza i szpady, lecz będzie - mam nadzieję - ciekawie poprowadzoną historią królowej opartą na gruntownej wiedzy historycznej.
Kupię na pewno!
Tego samego autora książka "Uwodziciele władzy. Geneza i organizacja dworu Ludwika XIV".
Wyd. PWN
Jeszcze trochę wiedzy o dworze i królu, który miał odwagę powiedzieć i uwierzyć w słowa:
"Państwo - to ja!".
Znów historia, ale tym razem Rosji.
Richard Pipes "Rosja carów" - pierwsza część trylogii prezentująca historię Rosji od IX do XIX stulecia.
Ponoć znakomite studium wladzy.
Wyd. Magnum.
Wreszcie biografia kreatora mody "Christian Dior" pióra Marie France Pochna.
W zapowiedziach o książce można przeczytać: "Styl w modzie, będący ucieleśnieniem kobiecości zmysłowym połączeniem szaleństwa i elegancji, w jednej chwili przyniósł Diorowi sławę, tchnął nowego ducha w epokę, która grzęzła w powojennym marazmie, a także wskrzesił sztukę życia, gdy wszyscy przestali już w nią wierzyć. Pierwsza i najpełniejsza dotąd biografia Christiana Diora ukazuje go jako człowieka niedocenianego, który stworzył najsłynniejsze logo na świecie."
Wyd. Bukowy Las
Okładka skórzana.
Coś czuję, że obok biografii Diora nie będę mogła przejść obojętnie. ;)
OdpowiedzUsuńTeż mnie ciekawi, o jego życiu prawie nic nie wiem.
UsuńDwie pierwsze byłby dla mnie koniecznością:) Mam nadzieję, że się jakoś uda:)
OdpowiedzUsuńBiografie królowej Anny kupię koniecznie, chyba dziś lub jutro premiera. Jestem bardzo ciekawa! I liczę na ciekawa szatę graficzną.
UsuńDwie pierwsze mogą być interesujące. Na Diora czekam także ale poczekam z kupnem z czasem książki tanieją. Natomiast zamówiłam sobie przedpremierowo książkę o dziejach rodziny braci Jabłkowskich.
OdpowiedzUsuńZ ciekawości poszukałam w internecie! To musi być pasjonująca książka. Dom Towarowy Jabłkowskich był w Warszawie symbolem nowych czasów, Polski 20-lecia. W czasie powstania warszawskiego firma zaopatrywała powstańców.Chyba także się skuszę.
UsuńPrzepraszam zapomniałam dodać autora i tytuł książki, podaję więc link gdzie można sobie fragment poczytać:
Usuńhttp://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3796,Szesc-pieter-luksusu
To ja znalazłam inna książkę i myślałam, że chodzi i nią:
UsuńJabłkowski Feliks "Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy".
Na stronie Empiku niedostępna:
http://www.empik.com/dom-towarowy-bracia-jablkowscy-romans-ekonomiczny-jablkowski-feliks,363656,ksiazka-p
To są wspomnienia chyba jednego z braci Jablkowskich. Byly wydane dwa razy, raz chyba w latach 80, i pozniej wydalo to wydawnictwo Iskry, ciekawsze bo wiecej zawierało ilustracji i ladniej wydane. Drugie wydanie widzialam w Dedalusie w Warszawie na rogu Chmielnej.
UsuńTa nowa, wydaje sie ciekawa, historia rodu, budynku, sklepu plus jego powojenne losy i wspomnienia ostatnich zyjacych pracownikow sklepu. Szkoda tylko ze ksiazka jest cienka (jak dla mnie)
Rosję carów już mam, lada ..tydzień:( (niestety brak czasu) zacznę czytac.
OdpowiedzUsuńPozostałe pozycje...marzę, żeby je mieć:)
Ja pomalutku zacznę kompletować, nie wiem czy wszystkie, ale chciałabym przeczytać. Zacznę od królowej Anny.
UsuńZ czytaniem "Trzech Muszkieterów", to juz raczej przeszłość. To poprzednie pokolenia zaczytywały powieści A. Dumasa-ojca. Wielka szkoda. "Anna Austriacka", to ciekawa propozycja. Trudno sie nie skusić na kolejnego "marmurka". A może skrzyknijmy się i wybierzmy "marmurka" (BSL) nr 1? Gdzie te czasy, kiedy w ukochanej Trójce czytano "Okrutnych Sforzów"? Muszę przyznać, że PIW bardzo uczciwie potraktował moją prośbę o pomoc przy organizacji pewnego konkursu historycznego i przysłano taką ilość tej wspaniałej serii, tudzież "ceramy" małe i duże. Dech zapierało z wrażenia.
OdpowiedzUsuńTo ciekawy pomysł. Marmurek nr 1 słynnej serii? Może na zasadzie jakiegoś głosowania?
UsuńZ tej samej serii, w jakiej ukazała się "Rosja carów", mam "Taniec Nataszy" - kompendium wiedzy o historii Rosji. Grubachne to to i niezwykle przydatne. Znakomite źródło, nie zamieniłabym tej książki za żadną inną. Myślę, że "Rosja carów" może być jeszcze bardziej pożyteczna:)
OdpowiedzUsuń"Tańca Nataszy" nie znam, a do "Rosji carów" jeszcze nie dotarłam. A tu tyle kolejnych nowości czeka, a ile starszych książek do przypomnienia, nie mówiąc o tych wszystkich, które przeglądam pisząc kolejną biografię.
Usuń