środa, 12 marca 2014

Nowości...

Wiosenne nowości...
Przejrzałam internetowe księgarnie.  Zaciekawiło mnie kilka książek, ale wybrałam trzy, które przeczytałabym już teraz, zaraz, natychmiast. 

Szymon Nowak "Oddziały wyklętych" (Fronda)

"ŻOŁNIERZE ODDZIAŁÓW WYKLĘTYCH. Za życia pozostający zwykle w cieniu swoich dowódców, lecz równi im męstwem, duchem i patriotyzmem. Przez wiele lat pozostawali na marginesie życia. Ich dramatyczne losy, arcytrudne ludzkie wybory dopiero teraz stają się nam coraz bardziej znane i coraz bliższe.
Książka zawiera historię działań 22 oddziałów antykomunistycznej partyzantki oraz kilkadziesiąt mało znanych, oryginalnych fotografii, a także mapę działań operacyjnych i tras przemarszów oddziałów wyklętych."

Witold Kieżun "Niezapomniane twarze" (Poltext)

"Zbigniew Herbert tak pisał o tym zbiorze opowiadań: "Proza Witolda Kieżuna, nasycona wszystkimi zapachami, smakami, kolorami tej ziemi, mimo szczupłej objętości sprawia wrażenie ogromnego, apokaliptycznego fresku z narodowej Kaplicy Sykstyńskiej. Z Kieżunem łączy mnie nierozerwalnie prawie wszystko, bo i pasje młodości, i naukowe zacięcie, precyzja obserwacji, wreszcie spokojna ekspresja tej wiernej rzeki słów.

Powiedzcie, czyż nie jest to doprawdy wszystko, albo prawie wszystko? Ze spokojnym sumieniem polecam Niezapomniane twarze każdemu, niezależnie od tego, z jakiej warstwy społecznej pochodzi czy też jaką szkołę pięknego pisania ceni najbardziej. Nigdy dotąd nie zdarzyło mi się pisać w poczuciu, że oto dotykam prawdy, że uczestniczę niejako w wielkim spisku Historii".


 Douglas Smith"Skazani. Ostatnie dni rosyjskiej arystokracji"  (Wydawnictwo Literackie)

"Ostatnie dni rosyjskiej arystokracji to kamień milowy w pisaniu o przedrewolucyjnej Rosji. Czytelnik dostaje do rąk pisaną z epickim rozmachem i ukazującą szeroką panoramę dziejów sagę, w której towarzyskie anegdoty sąsiadują z surowością historii.
„Skazani… opowiadają historię wywłaszczenia i wyniszczenia rosyjskiej elity pomiędzy rewolucjami 1917 roku i drugą wojną światową. Książkę wypełniają relacje o rozgrabionych pałacach i podpalonych dworach, o nocnych ucieczkach przed gwałtami wieśniaków i czerwonoarmistów, o uwięzieniach, zesłaniach i egzekucjach. Jest to jednak zarazem opowieść o przetrwaniu i przystosowaniu, o tym, że spora część carskiej klasy rządzącej – ludzi pozostawionych na łasce losu, wysiedlonych, prześladowanych – wylizała się z ran psychicznych po zniszczeniu ich świata i podjęła próbę odnalezienia się w nowym, wrogim sobie ładzie Związku Sowieckiego. Historia ta pokazuje, że nawet w czasach najmroczniejszego terroru życie toczyło się dalej: ludzie zakochiwali się w sobie i rodziły im się dzieci, przyjaciele spotykali się i cieszyli z najprostszych spraw. W tym najwyższym wymiarze Skazani to świadectwo niezwykłej człowieczej zdolności odnajdywania szczęścia nawet w najtragiczniejszych okolicznościach”.12 komentarzy:

 1. Nie pozostaje nic innego tylko czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ciekawa pozycji "Ostatnie dni rosyjskiej arystokracji". Sprawy żołnierskie, Wyklęci i w ogóle wszystko, co ma związek z II wojną światową i po niej, jakoś obecnie nie mogę czytać.
  serdeczności

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewne lektury przychodzi czas.
   Ostatnie dni rosyjskiej arystokracji, w dodatku autora, nie - Rosjanina może być odkrywczą lekturą.

   Usuń
  2. Nie chodzi o to, że przyjdzie czas - ja mam dość, za wiele być może mam za sobą.

   Usuń
 3. Wszystkie pozycje piękne! I jak z tym żyć? Ten kto wymyślił, że pieniądze szczęścia nie dają, nigdy w księgarni nie był... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękne książki. Dlatego wpisuję co jakiś czas na blogu nowości, by pamiętać, co "upolować". Może trafi się jakaś okazja? Bo o stypendiach dla "moli książkowych" nie słyszałam. Niestety.

   Usuń
  2. Coś nasz minister rozdawał ostatnio na szczytne cele, by propagować czytelnictwo, ale chyba blogerów nie ujął;)

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo jestem tej książki ciekawa, ponad 350 stron w twardej oprawie.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 5. Właśnie mam w ręku książkę która powinna zainteresować:

  http://sklep.zysk.nazwa.pl/gdy-panna-emmie-byla-w-rosji.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O! Zapowiada się bardzo ciekawie. Nie zauważyłam nigdzie tej książki, dzięki za podpowiedź.

   Usuń